Säilymiskarsinta SB Naantali vs Dynamo Oulu
Salibandy Naantali RyJulkaistu: 08.03.2024 23.27

Säilymiskarsinta SB Naantali vs Dynamo Oulu

SB Naantalin tummansininen miesten edustusjoukkue lähtee viikonlopuksi 16.-17.3. Oulun seudulle Kempeleeseen veivaamaan reikäpalloa paikallisen Dynamon kanssa ja ratkaisemaan kumpi säilyy suoraan Suomisarjassa. Paras kolmesta ottelusarjan kaksi ensimmäistä ottelua pelataan Kempeleessä Zemppi-areenalla peräkkäisinä päivinä ja jos tarvitaan, niin kolmas ottelu on Turussa Leaf Areenalla lauantaina 23.3.

Dynamo Oulu on nettiuutisten perusteella 2010 perustettu seura, jolla on pelkästään aikuisjoukkueita liiton sarjoja pelaamassa. Suomisarjassa seuran ykkösjoukkue pelaa nyt toista kautta. Viime kauden sijoitus sarjassa oli lohkossaan viides; tällä kaudella kahdeksas. Kakkosdivarissa joukkue vietti neljä vuotta kolmosesta noustuaan ennen Suomisarjanousuaan.

Kotiottelut pelataan Oulun eteläisessä naapurissa Kempeleellä (tai Kempeleessä) Zemppi-areenalla, mutta muuten Dynamo ei vaikuta mitenkään kempeleläiseltä toimijalta. Pelaajisto näyttää olevan pääosiltaan seurassa pidempään viihtyneitä, osaksi jo junnuvuosina seuran aikuisjoukkueissa pelanneita. Toki jokunen vahvistus sekä muista alueen 2D-seuroista että liigakokemusta myöden on saatu Suomisarjaan nousun jälkeen.

Pohjois-Suomen salibandykartta miesten puolella näyttää seuraavalta. F-liigassa pelaa play-off paikasta taisteleva OLS. Inssi-Divarin kärkikahinoissa puolestaan tekee liiganousua Niittarit eli LNM eli Limingan Niittomiehet. Suomisarjan pohjoisimmassa lohkossa puolestaan on neljä edustajaa alueelta. Dynamon lisäksi Rovaniemellä majaileva Santa’s United karsii sekin sarjapaikkansa säilyttämisestä. Toinen oululainen joukkue Merikoski SBT sen sijaan päätti jo pelinsä sijoituttuaan lohkossa viidenneksi. Kemiläinen Sastamolo Kings puolestaan pelaa noususta divarikarsinnoissa.

Vertailtaessa tiiviimpiä kaupunkiseutuja akselilla Turku-Oulu niin Turun ympäristössä valtakunnallisissa miesten sarjoissa pelaavat TPS, BeeCee, Wirmo, Wolves ja Tummansiniset Naantalista. Oulun ympäristössä puolestaan vastaavalla tasolla pelaavat OLS, LNM, Merikoski ja Dynamo. Melkein tasan ovat puntit.

Toivottavasti Oulun otteluista saadaan tv-lähetykset. Ainakin viimeisen runkosarjakierroksen ottelua Dynamo vs Santa’s United voi tarkistella sbtv:stä tästä linkistä.

Vielä lopuksi knoppitietoa - pelipaikka Kempeleeseen liittyy perinne, jossa paikkojen nimissä on käytetty Z-kirjainta tilaisuuden tullen, kuten mm. Zemppi-areenan yhteydessä. Aiheeseen syvällisemmin johdattaa YLEn juttu.